آموزش نویسندگی – نکات مهم در نویسندگی از زبان آلاله سلیمانی

[ad_1]

نکات مهم نویسندگی

نکات و عوامیل مهم آموزش نویسندگی از زبان آلاله سلیمانی
مولفه های مختلفی در نوشتن اهمیت دارد. به نظر من مهمترین مولفه، داشتن ذهنی خلاق است. به اصطلاح داشتن شهرزاد قصه گوی درون. اینکه با دیدن یک منظره، یک اتفاق، یک شخص خاص، حتی یک بو و در بیشتر موارد دیدن یک خواب، داستانی را به ذهن شما متبادر کند.

دومین مولفه عشق به نوشتن است. اینکه بتوانیم آن چیزی را که می خواهیم و در ذهن داریم، بنویسیم. این مرحله سخت است. شاید برای شما پیش آمده باشد که خوابی دیده اید و خیلی راحت آن را برای اطرافیانتان تعریف کرده اید، اما نوشتن فراتر از تعریف کردن است.

اینکه بتوانی روان بنویسی و منظورت را برسانی و اشکالات نوشتاری و مفهومی نداشته باشی، می تواند از شما شخصی بسازد که می تواند بنویسد. خب این فقط مرحله ی اول است و درنظر بگیریم که اینها را دارید. حالا باید اصول داستان نویسی را هم بلد باشید.

اینکه مولفه های داستان چیست، اینکه پلات چیست، استوری چیست، راوی یا زاویه ی دید کیست، نقطه ی فراز و فرود داستان کجاست، چطوری می شود تعلیق ایجاد کرد، چطوری داستان را شروع کنیم که مخاطب در قلاب گیر بیفتد و چطوری داستان را تمام کنیم که حرف و حدیثی درش نباشد و چه و چه

همه جزو مواردی است که باید بدانید. البته کسی که به صورت ذاتی می نویسد، ممکن است خیلی از این موارد را ناخودآگاه بداند و در داستان پیاده کند، ولی اینکه تا چه حد موفق شود، بعد از چاپ شدن و خواندن توسط مخاطبان و نقد داستان معلوم می شود.

شما هر تلاشی که قرار است بکنید و هر چه باید و نباید در این رابطه است را قبل از چاپ شدن اثرتان باید درنظر بگیرید. وقتی که کتابتان چاپ شد، دیگر دستی در آن ندارید و باید منتظر نظرات دیگران بنشینید و خودتان را برای هر نوع نقد منصفانه یا مغرضانه آماده کنید.
فقط اگر قرار باشد یک موضوع مهم را در پایان عرض کنم، اینست که به هیچ وجه، شعور مخاطب را دست کم نگیرید و به شعورشان احترام بگذارید و داستانی باورپذیر بنویسید. ناامید نشوید، همواره مطالعه کنید چه وطنی چه خارجی و تا می توانید در جلسات نقد داستان شرکت کنید و ذهنتان را پیشرفت دهید.

هر چقدر می نویسید، بنویسید ولی به نظرم قبل از سی سالگی چاپ نکنید. یک نوشته را بارها و بارها بازخوانی کنید و با صدای بلند برای خود و یا اطرافیانتان بخوانید.
امیدوارم موفق باشید.

تمام قسمت های آموزش نویسندگی

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *